Szukaj w serwisie

Kategorie:

Pilarki | Wiertarki, młoty | Szlifierki, przecinarki | Myjki ciśnieniowe | Inne

Tutaj jesteś: Elektronarzędzia / Inne

Gwoździarki - jak wybrać odpowiedni model i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

kategoria: Inne
Gwoździarki - jak wybrać odpowiedni model i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Gwoździarki - jak wybrać odpowiedni model i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Masz już dość machania młotkiem? Ubiłeś sobie palec, gdy nie trafiłeś w główkę gwoździa? Boli Cię głowa od ciągłego stukotu? Jeśli planujesz remont lub prace stolarskie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że na pewnym etapie pracy po prostu będziesz musiał wbić gdzieś gwoździa. Użycie tradycyjnych metod - ręczne wbijanie gwoździ przy pomocy młotka - może okazać się uciążliwe na dłuższą metę. Z pomocą przychodzą producenci elektronarzędzi oraz narzędzi pneumatycznych i akumulatorowych, a konkretniej mówiąc: gwoździarek. Czym charakteryzują się te urządzenia? Jak z nich prawidłowo korzystać i w jakich warunkach okażą się przydatne? O tym wszystkim możesz przeczytać w poniższym artykule. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o gwoździarkach, to nie czekaj - już teraz zapraszamy do lektury!

Gwoździarki - gwóźdź do trumny młotków ręcznych

Młotki ręczne powoli odchodzą do lamusa, zastępowane przez bardziej efektowne gwoździarki. Nic w tym dziwnego - niemal pod każdym względem te narzędzia są bardziej efektowne i dają lepsze efekty niż wbijanie gwoździ metodą ręczną. Przyłożenie gwoździa do powierzchni, wycelowanie, jedno uderzenie młotkiem, drugie, trzecie - wszystko to trwało i sprawiało, że wbicie jednego gwoździa mogło niekiedy zająć sporo czasu, a do tego groziło obiciem sobie palców. Użycie gwoździarki nie tylko skraca czas wbicia pojedynczego gwoździa, a także sprawia, że jest to dziecinne proste (wystarczy nacisnąć przycisk), ale ponadto zwiększa precyzję (gwoździe zawsze są wbite na taką samą głębokość) i zwiększa moce przerobowe. 

Budowa urządzenia i magazynków na gwoździe

Gwoździarki najczęściej wyposażone są w pojemniki podajnikowe, które mieszczą ok. 300 gwoździ. Tego typu magazynek może mieć budowę bębenkową lub taśmową. Ręcznie możemy ustalić głębokość, na jaką będą wbijane gwoździe, a także (w niektórych modelach) zdecydować, czy gwóźdź będzie wbijany w materiał pod kątem prostym czy pod skosem. Dzięki temu będziemy mogli łączyć trwale różne elementy wedle własnego uznania i pomysłu.

Gwoździarka pneumatyczna - wydajność przede wszystkim

Do jednych z najbardziej popularnych typów gwoździarek należą gwoździarki pneumatyczne, gwoździarki akumulatorowe oraz gwoździarki gazowe. Którą wybrać? Wszystko zależy od tego, jaki mamy plan pracy. Gwoździarki pneumatyczne działają dopiero po podpięciu ich do sprężarki. Powietrze pod dużym ciśnieniem sprawia, że gwoździe są wystrzeliwane i dzięki nadanej im tym samym sile, wbijają się w materiał, na którym pracujemy. Gwoździarka pneumatyczna może pracować praktycznie nieustannie, a jej moc zależy od siły sprężarki i specyfikacji technicznej samego urządzenia. Model pneumatyczny jest ponadprzeciętnie wydajny, jednak przez konieczność podpięcia go do sprężarki niekiedy ciężko nią manewrować - innymi słowy ten typ gwoździarek raczej nie zaimponuje nikomu swobodą ruchów. 

Gwoździarka akumulatorowa - dobry wybór, gdy zależy nam na mobilności

Gwoździarki akumulatorowe - poprzez wbudowaną baterię do ponownego naładowania - są o wiele bardziej mobilne od swoich pneumatycznych odpowiedników (przez co bez problemu można z nich korzystać na przykład stojąc na drabinie kilka metrów nad ziemią). Jednocześnie charakteryzują się mniejszą mocą niż gwoździarki, z których gwoździe są „wypluwane" pod wpływem działania sprężonego powietrza. Na pracę z gwoździarką akumulatorową wpływa nie tylko moc urządzenia, ale również rodzaj baterii - siłą rzeczy, w pewnym momencie się ona wyczerpie i będzie trzeba naładować ją powtórnie, dlatego też warto zapoznać się z informacją, na ile czasu (który przekłada się na liczbę wbitych gwoździ) wystarczy naładowany do pełna akumulator gwoździarki tego typu. Niektóre modele posiadają wymienne akumulatory.

Gwoździarka gazowa - gdy waga nie mają znaczenia

Gwoździarka gazowa zamiast baterii lub podłączenia do sprężarki wykorzystuje do działania specjalny pojemnik na gaz, który sprawia, że będzie ono mobilne, jednak czas pracy zostanie ograniczony (dopóty, dopóki sprzężony gaz w pojemniku się nie skończy). Jest to najcięższe z omawianych urządzeń, zaś jego cena waha się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Gwoździarkę gazową wykorzystuje się przy pracach na wysokościach - remontowania dachu, łączenia stropów, a pracę można wykonywać niezależnie od warunków atmosferycznych, na które ten model urządzenia jest wyjątkowo odporny (niestraszny mu wiatr, deszcz, śnieg ani temperatury poniżej zera).

Jak wybrać gwoździarkę?

Wybierając gwoździarkę z dostępnych na rynku popularnych modeli (akumulatorowe, pneumatyczne, gazowe), musimy się zastanowić, do jakich prac i z jaką częstotliwością będziemy jej używać. Każdy model ma bowiem swoje wady i zalety, które jednych zachęcą, a innych odwiodą od zakupowych planów. O ile wszystko zawczasu przemyślimy, to z pewnością uda nam się wybrać model, który spełni nawet nasze największe wymagania. 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oNarzedziach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone