Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Wydarzenia | Nowości rynkowe

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Jaką wyrzynarkę wybrać?

kategoria: Temat na czasie

Na forach dla majsterkowiczów pytanie o wyrzynarkę pada chyba najczęściej. Ten sprzęt sprawia sporo problemów przy wyborze. Ze względu na niezbyt skomplikowana budowę poszczególne modele w teorii nie różnią się bardzo między sobą, a jednak rozstrzał propozycji jest spory.

W większości sklepów działy z elektronarzędziami oferują od kilku do kilkudziesięciu modeli wyrzynarek, co można sprawdzić tutaj: https://www.narzedzia.pl/wyrzynarki,c3510/. Skoro każda z nich służy do tego samego, czyli do cięcia, czym – oprócz ceny – różnią się między sobą?

Tania czy droga wyrzynarka?

Cena w przypadku wyrzynarki może być dość mylącym parametrem. Do większości prac wystarczy dobrze wyważony, tańszy model. Powinien on sobie poradzić z najpopularniejszymi materiałami: płytę meblową albo melaminową, deskami drewnianymi i innymi tego typu.

Co ciekawe - wiele testów pokazało, że tańsze modele potrafią ciąć równie równo i precyzyjnie, jak te droższe - różnica widoczna jest dopiero przy odmiennej konstrukcji. Decydująca jest też jakość brzeszczotu - to od niego zależy płynność cięcia i to, czy krawędź będzie równa. Dlatego akurat przy tym elemencie nie warto oszczędzać, pamiętać także należy, by ostrze dobierać do rodzaju materiału.

Rodzaje wyrzynarek, jakie możesz spotkać w sklepie

W sklepach dostępnych jest kilka rodzajów wyrzynarek, różniących się budową oraz rodzajem uchwytu na brzeszczoty. W tym ostatnim temacie wyróżniamy przede wszystkim uchwyt T i U-kształtny. Bardziej zaawansowanym zagadnieniem są rodzaje wyrzynarek:

  • modele stołowe - to największe wyrzynarki, przeznaczone do prac precyzyjnych i profesjonalnych. Swoje miejsce znajdą w warsztacie stolarskim lub firmie produkującej meble. W przypadku domowego majsterkowicza - drogie wyrzynarki stołowe mogą stanowić niepotrzebny i niewykorzystywany właściwie wydatek,

  • prosta wyrzynarka - to podstawowy model, który idealnie sprawdzi się jako narzędzie w domu. Brzeczot w tej wyrzynarce pracuje w płaszczyźnie góra-dół. Dlatego do równego cięcia wymagane jest użycie siły własnych mięśni - materiał należy dociskać i popychać,

  • wyrzynarka włosowa - od klasycznej wyrzynarki różni się tym, że brzeszczot porusza się nie tylko góra-dół, ale także w przód i tył. Ułatwia to cięcie i nie wymaga przykładania takiej siły, jak w poprzednim modelu. Z pomocą wyrzynarki włosowej dużo łatwiej wykonać precyzyjne prace, stąd taki model jest bardzo popularny wśród modelarzy oraz profesjonalistów.

Na co zwrócić uwagę?

Kluczowymi parametrami przy wyborze wyrzynarki jest przede wszystkim głębokość cięcia. Od tego parametru zależy, z jakim rodzajem materiału nasz sprzęt sobie poradzi. Warto zerknąć także na liczbę skoków brzeszczotu - ta wartość pomaga określić prędkość z jaką wyrzynarka dokonuje cięcia. Parametr ten wiąże się bezpośrednio także z mocą silnika. Modele amatorskie mają zwykle moc na poziomie 500-650W, moc profesjonalnych sięga 1200W.

Warto się także przyjrzeć rodzajowi zasilania - na rynku znaleźć modele akumulatorowe i elektryczne. Pierwsze są idealne do pracy w terenie, drugie sprawdza się przy długotrwałym cięciu.

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oNarzedziach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone